Zniesienie PCC na pierwsze mieszkanie

W drodze nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami zniesiony zostaje 2% podatek PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych, potocznie nazywany także podatkiem od wzbogacenia) dla osób kupujących pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym.

Pisząc “mieszkanie” mamy na myśli:

  • prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość
  • prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego

Zwolnienie z PCC od zakupu pierwszego mieszkania dotyczy tych osób, które w dniu zakupu i przed tym dniem nie były właścicielami innych mieszkań, chyba że własność w posiadanym już mieszkaniu nie przekracza 50% i zostało ono nabyte w drodze dziedziczenia.

Należy tu zauważyć, że zniesienie 2% PCC dotyczy zakupu pierwszego mieszkania na rynku wtórnym, a zatem jeśli jest już się właścicielem innego mieszkania takie zwolnienie z PCC nie będzie przysługiwać. Co oznacza, że od kupna drugiego (i każdego kolejnego) mieszkania należy zapłacić PCC w dotychczasowej wysokości, czyli 2% od kwoty zakupu, a dokładnie od wartości rynkowej nieruchomości. Wyjątkiem jest posiadanie co najwyżej 50% udziału w mieszkaniu nabytego drogą dziedziczenia – w tym przypadku zakup mieszkania również będzie zwolniony z 2% podatku PCC, choć będzie to już drugie mieszkanie.

Źródło: IFIRMA